Strona główna bloga Copywriting
Lifestyle
Planowanie
Rozwój
Facebook

Praca dla pasji czy dla pasji praca?

sty 28, 2018 - Lifestyle, Rozwój

Kto nie marzyłby o zarabianiu istnych kokosów na realizowaniu swoich pasji, hobby czy choćby zainteresowań? Rzeczywistość często jednak rozmija się z tym, czego oczekujemy od tego co dostaliśmy na talerzu od losu. Jakaś mądra głowa powiedziała kiedyś, że "... znajdź w sobie pasję, potem zacznij na niej zarabiać i już nigdy nie będziesz musiał pracować". Ale czy w istocie tak to wygląda?

jak odnaleźć swoją pasję.


To pytanie chyba zadał sobie każdy z nas na pewnym etapie swojego życia. Bez względu czy było to tuż po maturze, gdy był czas wybierania kierunku studiów, czy też po kilku latach tkwienia w niesatysfakcjonującej pracy. Odpowiedzi niektórzy szukają zaledwie chwilę, a inni przez lata. Muszę przyznać z nutą smuteczku, że ja należałam do tej drugiej grupy. Podczas, gdy moje przyjaciółki od razu wiedziały co kochają najbardziej na świecie, co napędza je do działania i w co mają ochotę zaangażować się bez reszty - ja tkwiłam w miejscu. Owszem miałam zainteresowania, ale żadne nie pochłaniało mnie całej, nie budziło we mnie tego ognia, dla którego chciałoby się żyć. W efekcie musiałam pochłonąć trzy kierunki studiów, skosztować po drodze różnych branż i przeżuć nie jedno hobby, aby w efekcie trafić na to Coś przez wielkie C (a w zasadzie P jak Pasja). W moim przypadku, jak zapewne się domyślasz chodzi o pasję pisania, która zaowocowała pracą jako Copywriter. Jak widzisz, musiałam po drodze zmarnować kilka lat, spróbować kilku porażek i zużyć niejedną chusteczkę zanim odkryłam siebie. Później też nie było jeszcze tak łatwo, bo trzeba było przekuć pasję i świadomość marzeń o przyszłości w czyn, czyli - zacząć zarabiać na pasji (ale o tym niebawem w innym tekście). Ale wróćmy do pytania zasadniczego."... znajdź w sobie pasję, potem zacznij na niej zarabiać i już nigdy nie będziesz musiał pracować"


Jak odnaleźć swoją pasję? Jeżeli tak jak ja należysz do grupy osób, które od dawna nie wiedziały co tak na prawdę je pasjonuje, warto na chwilę się zastanowić i co gorsza wyjść ze swojej strefy komfortu. Nie brzmi fajnie, prawda? No niestety czasem musimy dać z siebie więcej by osiągnąć cel. W tym przypadku, aby znaleźć swoją pasję musimy zajrzeć w głąb siebie, a to nigdy nie jest łatwe i przyjemne, a ponadto wymaga sporego zaangażowania. Może więc zacznij od:


1. zatrzymaj się.

Codzienny chaos, bieganina służąca pogodzeniu obowiązków domowych z zawodowymi, a do tego wykorzystywanie wolnych chwil wyłącznie na bezproduktywnym wypoczynku niestety nie przyniosą efektu. Dlatego znajdź każdego dnia (a jeśli to niemożliwe to chociaż raz w tygodniu) moment, w którym się zatrzymasz, wyciszysz i zastanowisz na sobą. To właśnie takie momenty, mimo że brzmią banalnie i nudno - dają szansę na poznanie siebie. Forma jest dowolna. Możesz zacząć się modlić, medytować, wyjść na spacer, czy tkwić po prostu w ciszy oczyszczając umysł. Rzecz w tym, aby się wyciszyć i zrelaksować. Przyniesie to oczyszczenie umysłu i szansę na pojawienie się nowych myśli, pomysłów i chęci. Brzmi banalnie? Ale działa! I to ma znaczenie. Zastanów się - dlaczego tak wiele osób medytuje, spaceruje, wycisza się? Bo to działa! Spróbuj więc i Ty.


2. próbuj.

Niestety Pasja (w przeciwieństwie do miłości) rzadko puka do drzwi i mówi "Cześć, to ja Twoja pasja". Zazwyczaj musimy ją znaleźć, a to oznacza konieczność podjęcia działania i wyjście ze swojej strefy komfortu. Wykorzystuj wolne chwile na aktywny wypoczynek. Próbuj różnych tematów - czytaj różne magazyny, szukaj blogów, zadawaj pytania, zgłębiaj różne zagadnienia, podejmuj co rusz nowe hobby. gdy zainteresuje Cię dany temat - zatrzymaj się przy nim na dłużej. A jeżeli zgłębianie go i nauka okażą się ciekawe, to może właśnie trafiłeś w sendo? 


3. pytaj.

Zadawaj pytania! Nieustannie! Bo może niespodziewanie dana odpowiedź okaże się dotyczyć właśnie Ciebie. Rozmawiaj z ludźmi, wypytuj ich o to co robią i dlaczego, poznawaj ich, szukaj inspiracji w swoim otoczeniu oraz w biografiach znanych ludzi. To właśnie zadawanie pytań buduje wiedzę, a skompletowane odpowiedzi mogą stać się bazą do budowania nowego życia z pasją. Gdy trafisz na interesujące zagadnienie, nie pozwól mu zniknąć w gąszczu informacji. Warto mieć przy sobie notes, by zawsze móc zapisać coś, co okazało się motywujące i inspirujące. A potem? Zacznij zgłębiać ten temat.


jak rozpoznać, że to pasja.

Niektórzy twierdzą, że pasja nigdy nie jest nudna, a więc jeżeli ją wykonujesz to się po prostu nie nudzisz. Moim zdaniem nie do końca tak jest. Niektóre dziedziny, tematy czy działania są na tyle rozbudowane, że niektóre ich części mogą być nużące, ale to wcale nie sprawia, że jednak się pomyliliśmy. Moim zdaniem pasję można rozpoznać nie tylko po tak oczywistych symptomach, że czujemy rosnące zainteresowanie, mamy ochotę poznać więcej, rozwijać swoje umiejętności w danym zakresie czując przy tym ogień i niesłabnące podniecenie. Owszem tak bywa, ale wszystko ma swoje wzloty i upadki. Będą momenty, że będziesz się nudzić wykonując swoją pasję. Przecież nie każde zlecenie okaże się szalenie interesujące, a nie każda przeczytana książka z ulubionej dziedziny nie uśpi nas w środku dnia. Ubierz się więc w garnitur cierpliwości, bo droga od odkrycia pasji do jej spełnienia może być nieco wyboista. Nie zniechęcaj się więc i poznawaj, dokształcaj się i szukaj. A gdy ciekawość wciąż będzie z Tobą, a satysfakcja z odkrywania nowych rzeczy i budowania nowych umiejętności da Ci ulgę w codzienności - to dobrze trafiłeś! Masz pasję!


potrzebujesz 1000 godzin.

Inna mądra głowa wykazał kiedyś, że aby stać się w jakiejś dziedzinie specjalistą, trzeba ją praktykować (zgłębiać i ćwiczyć) przez około 1000 godzin. Oczywiście inny będzie zakres w zależności od dziedziny i jej obszerności, ale potraktujmy to umownie i pochylmy się nad tym. OK, odnalazłeś swoją pasję! Gratuluję! Ale co dalej? Teraz zakasaj rękawy, bo czeka Cię sporo pracy jeżeli chcesz z niej wyżyć i nie przymierać głodem. Nastaw się na to, że musisz poświęcić realizacji swojej pasji około 1000 godzin swojego życia, by móc stwierdzić (i poczuć), że jesteś na prawdę dobry w tym co robisz. A więc? Do dzieła!